Pila Třebešov a Kolowratské lesy

Kategorie: Odborné exkurze
Autor: Ing. Ondřej Jirmann
Vytvořeno: 06 prosinec 2018

Dne 27. listopadu vyrazila třída 4. A na výjezdní praktické cvičení. Nejprve jsme navštívili Pilu Třebešov patřící Matrix a.s., kde nás uvítal generální ředitel společnosti Ing. Libor Burian.

Na pile jsme měli možnost projít celkovou výrobou od elektronické přejímky až po výrobu KVH a BSH hranolů, stavebního a truhlářského řeziva, ale i palivového dřeva a briket. Po prohlídce pily následoval výborný oběd v hotelu Studánka. Následně si nás v areálu hotelu vyzvedli členové vrcholného managementu Kolowratských lesů Ing. Jan Kejzlar a Ing. Ladislav Hromádko, Ph.D. S nimi jsme projeli vrcholové partie Orlických hor, kde jsme viděli postupnou přeměnu klečových porostů na smrkové s příměsí jeřábu a buku. V nižších polohách jsme viděli ochranu kultur proti okusu a různé druhy ochrany proti ohryzu (nátěry, zraňování apod.). Dále jsme pozorovali až agresivní zmlazení buku, který z porostů vytlačuje smrk, jenž má na místních stanovištních výborné výsledky co se týče kvality i kvantity dřeva. Poslední zmíněné bylo samozřejmě velmi diskutované téma, zda je to dobře, či ne. Budoucnost nám výsledek časem určitě ukáže. Na závěr bych chtěl poděkovat všem průvodcům za perfektní výklad. Nesmím zapomenout ani na našeho výborného řidiče pana Petra Štočka. Takže vám všem třída 4. A velmi děkuje.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.