Měření atmosférického tlaku

Kategorie: Aktuality
Autor: Mgr. Jiří Kubeček
Vytvořeno: 17 leden 2019

V rámci předmětů fyzika (třída 1.A) a nauka o lesním prostředí (třída 1.B) jsme dnes provedli v městském parku u školy experiment na ověření existence atmosférického tlaku. Využili jsme pokusu, který prováděl E. Torricelli v polovině sedmnáctého století, jen jsme místo rtuti použili vodu.

Spustili jsme z okna obyčejnou průhlednou zahradní hadici (musí být alespoň 11 metrů dlouhá) vespod zazátkovanou, do které jsme nalili až po vrch na modro obarvenou vodu a také zazátkovali. Spodní konec jsme ponořili do nádoby s vodou a po odzátkování spodního konce jsme změřili výšku vodního sloupce v hadici pásmem. Naměřená výška sloupce vody byla 9,5 m. Podle tlakoměru v učebně byl zjištěn tlak 965 hPa a po přepočtení na hladinu moře byla hodnota tlaku 101 400 Pa. Výpočtem jsme zjistili hodnotu tlaku venku - 93 200 Pa a po přepočtení na hladinu moře byla hodnota tlaku 98 230 Pa.
Závěrem lze říci, že i takto jednoduše provedený experiment poskytuje docela přesné výsledky hodnoty atmosférického tlaku.

L. Spíchal, J. Kubeček a třídy 1.A a 1.B.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.