Den pí

Kategorie: Aktuality
Autor: Mgr. Luděk Spíchal
Vytvořeno: 14 březen 2019

Den pí slaví někteří matematici po celém světě 14. března. Datum vzniklo použitím prvních tří cifer zápisu π v desítkové soustavě. Společně se studenty 1. ročníků jsme využili této možnosti a uspořádali malou zábavně-vzdělávací oslavu.

Po krátkém historickém exkurzu jsme proměřili několik předmětů denní potřeby, které spojoval kruhový průřez. Vyzkoušeli jsme také Archimedovu metodu určení čísla π, která je založena na vepisování a opisování mnohoúhelníků. Přesnost odhadu hodnoty čísla π samozřejmě závisí na přesnosti měření. Různé webové aplikace nabízí možnost vyhledávání číselných sekvencí v rozvoji čísla π, data narození jsou zajímavým vzorkem pro takový test. Paměť lze procvičovat různým způsobem, desetinný rozvoj čísla π je opravdu velkou výzvou.
Když oslava, tak se hodí také pohoštění. Zde jsme se nedrželi obvyklého modelu, kterým je kulatý koláč (ang. pie cake). Naše chuťové buňky jsme podráždili tradičním štrůdlem, který jsme přizpůsobili významu dne.

Několik faktických informací o čísle π:

  1. Číslo π je 16. písmenem řecké abecedy. Použití navrhl William Jones (1706) podle řeckého perímetros, což znamená obvod.
  2. Iracionalita čísla π (nelze jej vyjádřit zlomkem) byla dokázána v 18. století.
  3. Mezi prvním milionem desetinných pozic se neobjevuje sekvence čísel 123456.
  4. Lu Chao (Čína) drží světový rekord v počtu zapamatovaných desetinných pozic (67 890 pozic).
  5. Světový den čísla π (14. březen) je dnem narození fyzika Alberta Einsteina.

 

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.