Zážitkový workshop Paměti národa

Kategorie: Aktuality
Autor: Ing. Jiří Franc
Vytvořeno: 01 listopad 2018

Čtvrteční dopoledne dne 25. 10. bylo pro studenty 2. E poněkud netradiční. Své lavice postupně proměnili v lavice parlamentní, kinosál či loď s uprchlíky. Učili se argumentovat a dohodnout se, tvořili, hráli a především sledovali jeden životní příběh.

Zástupci společnosti Post Bellum si pro ně připravili vzdělávací a zážitkový workshop nazvaný Doma a jinde. Tato společnost, která nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století, zaznamenala v rámci svého projektu Paměť národa životní pouť  Židovky Evy Kalinové a zapracovala ji do jedinečné mozaiky ilustrující atmosféru Československa třicátých let.

Druháci si vyzkoušeli, jak funguje zastupitelská demokracie (rozdělili se do jednotlivých stran, zvolili svého předsedu, společně sepsali projev, hlasovali). Postupně také sledovali vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Ve druhé části tuto složitou dobu prožívali z pohledu jednotlivce a mladou Evu nakonec doprovázeli i na její strastiplné cestě do Palestiny. Z pozice těch, kteří rozhodují o životech jiných, se najednou ocitli v kůži uprchlíka pod palbou.

Příležitost prožít skutečný příběh znovu nám přináší jedinečnou možnost zabránit hrůzám, k nimž došlo a na mnoha místě ve světě stále dochází. Společnosti Post Bellum patří za její smysluplnou práci velký dík stejně jako Mgr. Marcele Molnárové za dotažení zajímavého nápadu až k realizaci akce.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.