V rámci projektu neziskové organizace AGORA, financovaném Českou rozvojovou agentůrou ČRA, pomáhají experti z naší akademie gruzinským studentům a lesníkům.
Ve dnech 6. až 10. května probíhaly odborné semináře zaměřené na trvale udržitelné hospodaření v lesích, dále v rámci projektu byly prezentovány možnosti rozvoje rekreačních funkcí lesa. Gruzínské lesnictví je v silném útlumu, dochází k nelegálním těžbám, lesní půdy a porosty jsou degradované nekontrolovatelnou pastvou a vztah veřejnosti k lesům není nikterak dobrý. Tato krásná země s velmi dlouhou historií a nelehkým osudem si při svém novodobém vývoji jistě zaslouží lepší stav lesů. Doufejme, že předané zkušenosti českých odborníků, budou dobrou inspirací pro gruzínské lesníky.
Několik informací o Gruzínských lesích
- Les zaujímá cca 40 % rozlohy země, což odpovídá zhruba výměře 2.600.000 ha.
- Legální těžba se pohybuje ve výši cca 0,5 milionů m3, převažují nelegální těžby palivového dřeva (cca 1 milionu m3).
- Přes 40 % lesů se nachází v nedostupných terénních podmínkách, les zde plní především půdo ochrannou funkci.
- Hlavními dřevinami jsou, Fagus orientalis, Carpinus orientalis, Abies nordmanniana, Quercus pontica, Quercus robur, dále hojně zastoupen rody, r. Tilia, r. Acer, r. r. Fraxinus, Pinus.
- Gruzie je při počtu obyvatel cca 4,5 milionu nesoběstačná v produkci dřeva, hlavním importérem stavební a průmyslové dřevní suroviny je Rusko.
- Gruzie má velmi malý počet lesního personálu pečujícího o les.
- Nedostatečná je též legislativa a funkce státní správy.