Ve dnech 23. až 26. června 2025 absolvovala třída 3.O odbornou exkurzi podél středního toku řeky Sázavy. Cílem byla nejen vodácká dovednostní průprava a poznávání kulturních památek, ale i pozorování přírody, především fauny a flóry typické pro říční ekosystémy.
Po příjezdu do Ledče nad Sázavou, kde jsme si převzali vodácké vybavení, prošli bezpečnostní instruktáží a krátkým nácvikem ovládání lodí, jsme zahájili naši vodní turistiku. Cestou jsme navštívili zříceninu hradu Chřenovice, odkud se naskytl krásný výhled na okolní krajinu. Odpoledne jsme dorazili do kempu Horka, kde jsme si postavili stanový tábor. Již během první etapy plavby jsme měli možnost pozorovat několik živočišných druhů, například nutrii říční (Myocastor coypus), která se v klidných vodách vyskytovala poměrně často. U břehu jsme zahlédli také ledňáčka říčního (Alcedo atthis), kterého prozradil jeho typický modrý záblesk a svižný let nízko nad hladinou. Pod hladinou jsme pak ve stinných tůních pozorovali pstruha obecného (Salmo trutta).
Druhý den po sbalení tábora jsme se vydali na další vodácký úsek. Dopoledne jsme si prohlédli Vodácké muzeum a zámek ve Zruči nad Sázavou, kde jsme se dozvěděli více o historii regionu i vodáctví jako takovém. Odpoledne jsme dorazili do Tábořiště Omaha v obci Zliv, kde jsme znovu postavili stanový tábor. Během plavby jsme si všímali okolní vegetace, například lakušníku vodního (Ranunculus aquatilis) nebo svízele přítuly (Galium aparine) zachycujícího se na našem oblečení, či kosatce žlutého (Iris pseudacorus), hojně rostoucího v mokřadních úsecích. U vody jsme mohli také zahlédnout skokana zeleného (Pelophylax esculentus) nebo motýlici obecnou (Calopteryx virgo) a šídlo královské (Anax imperator), které často sedaly na naše lodě.
Třetí den jsme pokračovali směrem k Českému Šternberku. Cestou jsme shlédli hrad Český Šternberk, jednu z dominant Posázaví s bohatou historií. Na tomto úseku jsme kromě běžné vodní vegetace mohli pozorovat Kachnu divokou (Anas platyrhynchos), ale také i mloka skvrnitého (Salamandra salamandra) ukrytého v vlhkém podrostu u břehu a mezi ptáky například konipasa horského (Motacilla cinerea), který se často zdržoval na kamenech v proudu.
Čtvrtý den nás čekal už jen poslední úsek cesty z Českého Šternberka do Ledečka, kde jsme odevzdali lodě. Během závěrečného dne jsme si ještě užili pozorování potápky roháče (Podiceps cristatus) a v mělkých zátokách také okouna říčního (Perca fluviatilis). Závěrem lze říci, že exkurze byla nejen sportovně a kulturně obohacující, ale i velmi přínosná z hlediska poznávání místní přírody. Třída 3.O si odnesla nejen zážitky z vodáckého dobrodružství, ale i hlubší porozumění životu v okolí řeky Sázavy.