Třída 2.OC měla v uplynulých dnech možnost zažít jeden nevšední, kulturou protkaný den. Naším cílem byla matička stověžatá, kamenná i zlatá, paní celých Čech či perla měst. Sami si vyberte, jaké přízvisko se vám líbí.
Po druhé vyučovací hodině jsme tedy nasedli do autobusu a vydali se směr Praha. Společné kroky nejdříve směřovaly do Nové budovy Národního divadla stojící v čele Václavského náměstí. Zde jsme měli možnost zhlédnout jedinečnou výstavu s názvem Doba genová. Díky odbornému výkladu nám bylo představeno vše, co jsme chtěli vědět o DNA, genech, dědičnosti. Dozvěděli jsme se řadu zajímavých informací. Třeba, že člověk má 50% genovou shodu se zelím. Případně, že jen pouhá 3 % genetické informace nás dělí od šimpanze, nebo to, že prase je příbuzné s velrybou.
Pokračovali jsme prohlídkou historických budov a památek města. Studenti měli k dispozici předem vytvořený pracovní list, do kterého doplňovali cenné informace. Dle slov samotných žáků, nás nemohly v našem záměru zastavit ani nekonečné přívaly dešťových kapek, ani prodírání se městskou džunglí mezi osobami ozbrojenými mobilním telefonem na selfie tyči. Pomyslnou třešničkou na dortu byla účast na inscenaci Romeo, Julie a tma. Dramatizaci stejnojmenné novely Jana Otčenáška nastudoval soubor Divadla v Dlouhé. Příběh mladých milenců, studenta Pavla a židovské dívky Ester je přenesen z Verony do protektorátní Prahy, konkrétně do období heydrichiády.
Věříme, že se divadelní představení všem líbilo a přikládáme slova jedné ze studentek - Barbory Grundové. „V sále zavládlo hrobové ticho, nikdo nic neříkal, všichni se zatajeným dechem sledovali herce podávající neskutečné výkony. Atmosféra byla nepopsatelná, téměř všechna líce byla skrápěna slzami. Když představení skončilo, sálem se rozezněl neutichající potlesk …“