Exkurze do Lužických hor a Horní Lužice

Kategorie: Aktuality
Autor: Ing. Jiří Franc
Vytvořeno: 07 červenec 2020

Česká lesnická akademie uspořádala pro zaměstnance exkurzi do oblasti Lužických hor a Horní Lužice. Čtyři dny naplněné od časného rána do pozdně nočních hodin spoustou rozhovorů, setkání se zajímavými lidmi, úžasu nad přírodními a kulturními památkami jsme si opravdu užili.

V liduprázdných Lužických horách jsme vystoupali na nejvyšší horu Luž a zajímavý, poněkud nižší vrchol Klíč (někteří i podruhé za východem Slunce) s netypicky vysoko položeným porostem teplomilných tolitových doubrav. Kratičkou zastávku jsme věnovali také všeobecně známému geologickému útvaru, Panské skále.

Na německé straně jsme projeli celou Horní Lužicí, která byla po čtyři staletí součástí zemí Koruny království českého. Navštívili jsme největší středoevropský park anglického stylu v Bad Muskau, zařazený pod UNESCO, dále dokonale zachovalé historické centrum města Görlitz a klášterní komplex Marienthal založený v roce 1234 českým královským párem Kunhutou Štaufskou a Václavem I. K nejkrásnějším zážitkům patří prohlídka impozantní zříceniny hradu a kláštera Oybin, jednoho z významných opěrných bodů územní expanze v období vlády Karla IV. K nezapomenutelným momentům oybinského odpoledne řadím koncert Bořka Trávníčka z děl hudebního skladatele 14. století Guillauma de Machaut.

Začátek a konec cesty jsme v roce, kdy si připomínáme 75. výročí působení lesnických škol v Trutnově, věnovali dvěma zásadním místům spojeným s historií naší školy a to Bělé pod Bezdězem a Zákupům. Právě v Zákupech se naším celodenním průvodcem a pozorným hostitelem stal starosta města Ing. Radek Lípa (absolvent 1998) se svými kolegy Josefem Jirotkou (absolvent 1965) a Matoušem Hrubanem (absolvent 2018) – všichni jmenovaní zasluhují náš velký dík.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.