„… když zimní čas jest zlatým zaplašen sluncem pod zem, a letní zář nám otevře oblohu jasnou, včelka tu po lesních stráních a po hájích lítá a klidí z krásných květinek žeň …z čerstvého vyrábí vosku umělé v úlech plástve a med v nich lepkavý skládá.“

Publius Vergilius Maro, Zpěvy rolnické, 4. kniha, z roku 29. př. n. l.

Včelařský kroužek Trutnov

Včelařský kroužek při ČLA Trutnov navazuje na předchozí roky a letos znovu zahajuje svoji činnost. Včelaření je zájmová činnost sdružující 5 až 9 studentů s různými znalostmi a zkušenostmi práce se včelami. V kroužku jsme si v roce 2006/2007 vytyčili nelehký cíl, rádi bychom vybudovali v okolí školy jednoduchý včelín, který nám bude výborným prostředkem při získávání praktických zkušeností.Tento cíl se nám splnil a na podzim 2013 došlo k jeho slavnostnímu otevření. Z hlediska včelaření, právě práce se včelami je to nejcennější co nás naučí správně pochopit fascinující život včel a efektivní včelaření. Cílem do budoucna bude nejen naučit se získávat různé včelí produkty, ale též naučit se tvořit nová včelstva.

V zimních setkáních se seznamujeme s bionomií včely medonosné, s konstrukcí úlů, s pomůckami potřebných ve včelařství a s technologiemi včelaření ve velkochovech i v hobby provozech. Postupně budeme též připravovat vše pro spuštění jarních prací spojených s výstavbou a zavčelením včelína. S tímto nelehkým úkolem se hodláme poprat všichni dohromady za výrazné podpory školy a vážených sponzorů. Při ochutnávce medu jsme všichni nabrali potřebnou energii do další práce ve včelařské zájmové činnosti. O všech pokrocích a akcích včelařského kroužku budeme průběžně informovat. Za včelařský kroužek Ing. Aleš Škoda.

Včelařský kroužek Svoboda nad Úpou

Inspirován nadšením a zkušenostmi trutnovských kolegů zahájil ve školním roce 2020/2021 svou činnost včelařský kroužek střediska Svoboda nad Úpou. Svou včelařskou základnu ve starém, jižně exponovaném ovocném sadu si s velkorysou podporou LČR s. p. vybudovali společně s panem vychovatelem Tomášem Šustrem sami žáci.

I když s včelařením začínáme v roce klimaticky mimořádně nepříznivém, věřme, že si každý, kdo zatouží proniknout do tajemství života a chovu včely medonosné, v budoucnu přijde na své. Průvodcem ušlechtilou a mnohostranně prospěšnou aktivitou mu bude Ing. Zdeněk Balcar.

Aktivity

Kontakty

  • Vedoucí student pro Trutnov: Adam Brejcha
  • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Přihlásit se k odběru Newsletteru